Iš kur kyla?​

Esame Kauno arkivyskupijos Caritas ir Vilniaus arkivyskupijos Caritas socialiniai darbuotojai (ir ne tik), kurie prisidedame prie pagalbos teistiems asmenims. Ne kartą peržengę pataisos namų slenkstį ir ne kartą sutikę bausmę atlikusius asmenis laisvėje. Caritas organizacija jau apie dvidešimt metų siekia, kad teisti asmenys turėtų galimybę po bausmės atlikimo grįžti į visuomenę ir gyventi gyvenimą be nusikaltimų.

Ką atradome?

Šioje patirtyje esame atpažinę, kad pagalbos sistemos šešėlyje lieka bausmę atliekančių asmenų artimieji – mamos, tėčiai, sutuoktiniai, vaikai, gyvenimo partneriai, broliai, seserys, tetos, dėdės, seneliai ir kt. Tarsi kalti be tiesioginės kaltės ir patiriantys gėdą.

Bendraudami su nuteistųjų šeimos nariais ir artimaisiais, atradome, kokia didelė pagalba ir palaikymas yra reikalingas jiems patiems. Artimieji lieka „nematomomis kalinimo aukomis“ išgyvenančiomis įkalinimo padarinius: susiduria su psichologiniu emociniu krūviu (šokas, baimė, netektis, kaltė, nežinia ir pan.), šeimos santykių krize (neretai išyra šeimos, nutraukiamas vaikų bendravimas su nuteistuoju ir pan.), finansiniais sunkumais (netenka maitintojo ar patys turi siųsti paramą nuteistajam), visuomenės stigmatizuojančiu požiūriu, kuris stumia į izoliaciją/atsiskyrimą ir kitais iššūkiais.

Kaip atsiliepiame?

Pastaruosius metus ieškojome galimybių, kaip galėtume atsiliepti į pastebimas artimųjų iššūkių tendencijas. Parengėme projektą “Nuteistųjų artimieji – įgalinimo link” (2022-2023, kurį finansuoja Aktyvių piliečių fondas). Tokiu būdu pradedame išsamesnę pažinimo kelionę, kurioje sieksime, kad teistų asmenų artimieji gautų reikalingą palaikymą ir būtų išklausyti, taip pat sieksime plačiau dalintis apie šią sritį ir kylančius iššūkius bei kaip galime prisidėti prie jų įveikimo.